Jak każde inne państwo, miasto, również Rosja to kraj o ogromniej historii, tradycji. Rosja przepełniona jest skojarzeniami, symbolami, które pojawiają się przed naszymi oczami po usłyszeniu pytania: A Tobie, z czym kojarzy się Rosja?
Flaga Rosji
Bezapelacyjnie, jedną z pierwszych odpowiedzi będzie: Rosja kojarzy mi się z trójkolorową flagą. Flaga Rosji, to 3 poziome pasy, kolejno biały, granatowy i czerwony. Oficjalny statut został jej nadany w 1883 r przez cara Aleksandra III. Wtedy to, kolor biały, był traktowany jako symbol niezależności, granatowy był symbolem Matki Boskiej, a czerwony- imperializmu. Po małych korektach proporcji i odcieni kolorów z roku 1993 flaga obowiązuje do dziś. Obecnie najczęściej tłumaczy się symbolikę barw w następujący sposób: biały to doskonałość i czystość, granatowy to kolor wiary i stałości, a czerwony- krew przelana za Ojczyznę.
Moskwa
Stolica Rosji to Moskwa. Jest ona największym miastem Federacji Rosyjskiej, co więcej, największym miastem Europy! Miasto liczy 12,1 mln mieszkańców, a cała aglomeracja ponad 15 mln. Niewątpliwie jest największym i najważniejszym ośrodkiem politycznym, sakralnym, turystycznym i kulturalnym Rosji. Jest siedzibą najwyższych władz państwowych oraz Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. W samej Moskwie znajduje się ponad 600 świątyń. Co więcej, miasto to, jest jednym z największych ośrodków finansowych i zajmuje wysokie miejsce pod względem liczby miliarderów zamieszkujących stolicę. Historycznym centrum miasta jest Kreml, któremu poświęcony zostanie osobny akapit.
Kreml
Kreml moskiewski, czyli historyczne centrum miasta, to razem z Palcem Czerwonym, obiekty wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kreml jest grodem warownym na wzgórzu, wznoszącym się nad lewym brzegiem rzeki Moskwy. Obecnie Kreml jest formą otwartego muzeum, jednakże swego czasu pełnił zupełnie inne funkcje. Był on centrum politycznym miasta, siedzibą książąt, później carów moskiewskich. Przed okresem radzieckim, kiedy to zniszczono większość zabytków wchodzących w skład Kremla, było to również miejsce pełne świątyń. Jak już zostało wspomniane, obecnie Kreml pełni role muzealną, pozwalającą na odwiedzenie pałaców, warowni, arsenału i kilku pozostałych po pogromie soborów.
Sobór Wasyla Błogosławionego
W nawiązaniu do poprzedniego akapitu, nie sposób nie wspomnieć o bajkowym Soborze Wasyla Błogosławionego, który znajduje się na Placu Czerwonym niedaleko Kremla. Wybudowany został w połowie XVI w. przez cara Iwana Groźnego. 8 cerkwi, które składają się na cały Sobór, mają upamietniać 8 dni walk i ostateczne zwyciestwo nad kazańskimi tatarami. Styl jest połączeniem klasycznej słowiańskiej architektury i orientu z nurtami Odrodzenia. Charakterystyczne cebulowe, kolorowe kopuły wieńczą każdą z cerkwi, wszystkie mają jednak jedną podstawę. Patrząc na to bajkowe dzieło architektury myślimy o pięknie i kolorycie Rosji, o jej wspaniałej kulturze i stylu.
Wymieniliśmy najważniejsze i chyba najpopularniejsze symbole i skojarzenia, jakie pojawiają się gdy myślimy o wielkiej Rosji patrząc z perspektywy mieszkańca miasta Bielsko-Biała. Ale jest to kraj tak rozległy, bogaty w kulturę i historię, że jest to jedynie mała część tego, co powinno tu zostać opisane. Z bardziej powszechnych, mniejszych symboli, warto wymienić, tradycyjną, znaną chyba każdemu dziecku w Polsce zabawkę- laleczke matrioszkę. To również ciekawa kuchnia rosyjska, z której sami czerpiemy wiele inspiracji. Wszak popularny jest u nas gulasz Strogonow, kotlety pożarskie, pielmieni czy zupa szczawiowa. Rosja to również umiłowanie do kawioru, dobrego wysokoprocentowego alkoholu i ryb. Rosja to rozległa Syberia, nieprzebyta tajga. To w końcu kocioł kultur, mniejszości narodowych, wymierających północnych plemion. Naród dumny, ciekawy, warty zainteresowania i uwagi.