Rosja – wiadomości ogólne

Roska wiadomości ogólneRosja, pod względem zajmowanej przez siebie powierzchni, jest największym państwem świecie. To również swojego rodzaju potęga pod względem ekonomicznym, politycznym i kulturowym. Język rosyjski jest również coraz bardziej popularny, także w Bielsku-Białej, gdzie od wielu lat drobnymi kroczkami wprowadza się rosyjski kapitał.

Mimo że to największe państwo świata, liczba ludności sytuuje Rosję dopiero na 9. miejscu – obecnie ten ogromy kraj zamieszkuje ponad 143 miliony mieszkańców.

Ze względu na swoją strukturę, państwo to używa dwóch równoległych nazw: Rosja oraz Federacja Rosyjska. Na czele państwa stoi prezydent – do roku 2012 wybierany był w głosowaniu powszechnym na 4-letnią kadencję, teraz jednak kadencja prezydenta trwa 6 lat.

Władzę ustawodawczą w Rosji posiada dwuizbowy parlament, na którą składają się izba wyższa, czyli Rada Federacji i izba niższa, czyli Duma Państwowa. Razem tworzą one Zgromadzenie Federalne.

Rosja jest krajem, z którym zarówno pod względem politycznym, jak i ekonomicznym liczy się cały świat. Właśnie tutaj znajdują się bogate złoża najróżniejszych surowców, które pozwalają Rosji utrzymać silną pozycję w gospodarce światowej. Niektórymi z zasobów, w które Federacja Rosyjska zaopatruje cały świat, są ropa naftowa, gaz ziemny, rudy żelaza, broń i maszyny najróżniejszego przeznaczenia.

Bez względu na nierzadko trudne kontakty polityczne z Rosją, to wciąż kraj, który zajmuje ważne miejsce w kontaktach międzynarodowych i biznesie. W Rosji odbywa się wiele imprez międzynarodowych, a sam kraj jest członkiem licznych organizacji, takich jak: Interpol, ONZ, WTO, UNESCO, G20, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i wiele innych, włączając w to status obserwatora w części z nich.

Rosja to kraj o bogatej kulturze i niezwykłej tradycji. Zaczynając na historii, poprzez literaturę, muzykę i sztukę, państwo rosyjskie wiek po wieku zostawiało po sobie coś do zapamiętania. Sławnymi Rosjanami byli między innymi: kosmonauta Jurij Gagarin, chemik Dmitrij Mendelejew i pisarze: Fiodor Dostojewski i Aleksander Puszkin.

Obecnie, mimo że podróżowanie do Rosji do najłatwiejszych nie należy, język rosyjski jest obecny i nawet w Polsce odzyskuje swoją dawną popularność. Kultura i tradycje tego kraju sprawiają, że nauka samego języka jest  dużo ciekawsza. W szkołach językowych w Bielsku-Białej język rosyjski jest coraz częściej spotykany. Co prawda większość szkół językowych ma język rosyjski w swojej ofercie, ale w rzeczywistości tylko kilka placówek edukacyjnych może poszczycić się faktycznymi kursami rosyjskiego.