Najlepsza pora na uczenie się języka rosyjskiego

kurs rosyjskiegoWiele osób uczących się języka rosyjskiego zastanawia się jaką porę dnia powinni w szczególności wykorzystać na naukę. Pytanie, wbrew pozorom, nie jest bezzasadne. Co prawda, jak mówi przysłowie – na naukę nigdy nie jest za późno, a co za tym idzie każda pora jest dobra, to jednak można wyodrębnić pewne pory dnia, w których nauka będzie cechować się najwyższym poziomem efektywności.

Pora dnia na naukę rosyjskiego

Generalnie rzecz biorąc najlepsza pora na naukę języków obcych, w tym języka rosyjskiego to ta, w której nasz mózg wykazuje się najwyższym poziomem świeżości i energii. Pora dnia, w której nasz mózg wykazuje najwyższy poziom aktywności jest zróżnicowana i zależy od wielu czynników w tym m. in. stylu życia, rytmu dobowego i długości snu. Jedne osoby cechować będzie wyjątkowy poziom aktywności w godzinach porannych, inne po południu, jeszcze inne wieczorem, a jeszcze inne dopiero w nocy. Wiele zależy od tego czy mamy osobowość rannego ptaszka, czy też nocnego marka. Osoby, które są tak zwanymi rannymi ptaszkami idą z reguły spać dość wcześnie i wstają wcześnie rano. Ich mózg najwyższy poziom aktywności uzyskuje właśnie w godzinach porannych między 9:00 rano, a 11:00 przed południem. Szczyt wydolności osiągany jest około godziny 10:00 rano. Z kolei nocni markowe lubią przesiadywać nocami, przez co idą spać późno i późno wstaną – z reguły przed południem. Szczytową aktywność mózgu uzyskują zwykle w godzinach wieczornych po godzinie 20:00.

Każda pora na naukę jest dobra

Większość osób prowadzi jednak dość uregulowany tryb życia kładąc się spać między godziną 22:00 a 23:00 i wstając między godziną 6:00 a 7:00 rano. W przypadku tak uregulowanego trybu dobowego szczy wydajności i efektywności pracy mózgu osiągany jest około godziny 10:00 rano, a zatem podobnie jak w przypadku rannych ptaszków. Wtedy nauka języka obcego przynosić będzie największe możliwe korzyści. Uczymy się, przyswajamy nowe informacje i zapamiętujemy słówka najszybciej. Poświęcając ten czas na naukę języka rosyjskiego będziemy najefektywniejsi w ciągu całej doby. Niestety, ze względu na liczne inne obowiązki – szkolne, studyjne, czy zawodowe, poświęcenie tego czasu na naukę języka obcego z reguły nie będzie możliwe. O ile jednak w danym dniu mamy w okresie największej aktywności mózgu czas wolny – poświęćmy go językowi obcemu.

Tryb życia a nauka rosyjskiego

Pozostając z temacie wydolności umysłu warto poświęcić chwilę również kilku aspektom związanym z trybem życia. To czy jesteśmy aktywni fizycznie, stosujemy zdrową dietę, palimy papierosy, czy pijemy alkohol znacząco wpływa na zdolności umysłowe. Należy ze wszech miar wystrzegać się nikotyny i alkoholu. W szczególności ten drugi dokonuje daleko idącej destrukcji szarych komórek przez co obniża zdolności intelektualne i możliwości zapamiętywania informacji. Pamiętajmy też o aktywności fizycznej, dzięki której dostarcza się do mózgu dodatkowe ilości tlenu przez co zwiększa się jego wydajność. Zdrowy tryb życia ma bezpośrednie przełożenie na zdolności intelektualne. Dlatego osobom, które stosują zdrową dietę i regularnie ćwiczą fizycznie łatwiej przychodzi nauka języków obcych.

W Bielsku-Białej kursy języka rosyjskiego oferuje wielu korepetytorów i szkół językowych – zobacz więcej na ten temat szkoły językowe bielsko. Mówi się, że język rosyjski wrócił do łask w Bielsku-Białej i okolicach po wielu latach bumu na inne języki obce. Ten trend jest rzeczywiście zauważalny – coraz więcej osób fizycznych i firm wraca po latach do nauki języka rosyjskiego.