Mauzoleum Lenina

Mauzoleum LeninaW Moskwie, na Placu Czerwonym, praktycznie w samym centrum, stoi budynek, który jest ewenementem na skalę światową. W środku tego budynku, leży w szklanej skrzyni mumia… Mumia Włodzimierza Iljicza Lenina. Jakim cudem taka sytuacja ma miejsce w XXI w.? Na to pytanie nie poznamy odpowiedzi, jednak spróbujemy w kilku słowach opisać tą świątynię komunizmu, czyli Mauzoleum Lenina.

Włodzimierz Lenin, przywódca rewolucji październikowej, zmarł 21 stycznia 1924 r. Chociaż przed śmiercią życzył sobie zostać skremowanym i pochowanym na cmenatarzu w Piotrogrodzie, co podtrzymywała również jego rodzina- postąpiono inaczej. Biuro Polityczne RKP (b) w kilka dni po śmierci, wbrew woli rodziny i samego Lenina postanowiło wstępnie zakonserwować jego szczątki i umieścić w mauzoleum na Placu Czerwonym. Niemal natychmiast powstała pierwsza, drewniana budowla mająca pełnić tę funkcję. Projektantem tego pierwszego, prowizorycznego mauzoleum został Aleksiej Wiktorowicz Szczusiew. Była to sosnowa budowla z dwiema stróżówkami. Udało się ją ukończyć przed pogrzebem Lenina, który miał miejsce już 27 stycznia. Jednocześnie, zaraz po uroczystościach, zlecono dwóm profesorom, Zbarskiemu i Worobiowi permanentne zabalsamowanie zwłok przywódcy.

Jeszcze w 1924 r. na miejscu sosnowej budowli, powstało mauzoleum dębowe. Projektantem ponownie został Szczusiew. Kolejne mauzoleum przypominało poprzednią budowlę, jednakże było znacznie bardziej rozbudowane. Oba projekty powstały na skutek zainspirowania się architekta, projektem piramidy schodkowej w Sakkarze, oraz grobowcem króla perskiego z Pasargade.

W końcu, w 1929 r. postanowiono rozpisać konkurs na projekt nowego, bardziej okazałego i monumentalnego, kamiennego grobowca i nowego sarkofagu. W konkursie brały udział rzesze architektów, często o bardzo oryginalnym… poczuciu estetyki i niewątpliwie obdarzonych sporą dozą wyobraźni. Projekty nie nadawały się do realizacji, dlatego postanowiono pozostać przy projekcie Szczuciewa nieznacznie go tylko zmieniając. Budowa trwała ponad rok. Wzniesiono budynek o powierzchni 5800 m kw., na planie prostokąta. Materiały jakie zostały użyte do budowy mauzoleum to: czarny porfir, czarny granit, marmur i labrador.

Cały budynek składa się z 3 głównych części: podstawy, galerii i schodkowego zwieńczenia. Całość zakończona jest monumentalnym nadprożem, z wyrytym nazwiskiem Lenina . nadropże prowadzi do wyłożonej granitem sali z sarkofagiem. Pancerny sarkofag znajduje się na środku, na podwyższeniu wykonanym z labradoru. Wykonany jest z kryształu, a w środku spoczywa oczywiście…mumia Lenina. Całość otoczona jest metalowymi barierkami, uniemożliwiającymi zbyt bliskie podejście. Poniżej sali sarkofagowej znajdują się laboratoria biochemiczne i pomieszczenia z zapleczem technicznym. Sarkofagi były kilka razy modernizowane i zmieniane, a przede wszystkim opancerzane. Obecny sarkofag, jest dziełem Nikołaja Wasiliewicza Tomskiego.

Budynek  budynkiem, sarkofag sarkofagiem, ale wiadomo, że każdego interesuje to co w środku. Czyli mumia, mumia wodza rewolucji eksponowana w XXI w. Mówi się, że samego Lenina w Leninie pozostało zaledwie 10 %, jednakże wrażenie jest piorunujące. Z łatwością można odnaleźć w czeluściach internetu zdjęcia wodza, co więcej, bez zbędnego trudu, odnajdziemy zdjęcia z regularnych „kąpieli” zwłok w substancjach konserwujących. Obecnie konserwacje przeprowadza się dość regularnie, czego nie można powiedzieć, o czasach, gdy prezydentem Rosji był Borys Jelcyn. Wtedy to, z racji skromności przyznawanych funduszy ciało uległo znacznemu rozkładowi. Co 18 miesięcy zwłoki rozbierane jest z garnituru i „kąpane” w octanie potasu, alkoholu, glicerynie, wodzie destylowanej i chininie. Ubrania są czyszczone, a co 3 lata wymieniane na nowo. Co tydzień usuwana jest pojawiająca się na ciele pleśń, a ciemne plamy wybielane.

Doktor Walery Bykow stwierdził, że jeśli w dalszym ciągu będzie się w ten sposób dbało o ciało wodza, wytrzyma w obecnym stanie ponad 100 lat, a jako, że minęło już 91… Mauzoleum i mumia Lenina budzą sporo kontrowersji, zdarzają się „zamachy” na Lenina, próby zniszczenia mauzoleum, ale wódz trwa i trwa….Jak długo? Tego nie wie nikt.

Mauzoleum Lenina znajduje się w Moskwie oddalonej od Bielska-Białej o 1650 km. dlatego też rekomendujemy dla osób chcących odwiedzić to miejsce i uczyć się języka rosyjskiego na podróż samolotem.