Cerkiew Wasyla Błogosławionego

Cerkiew Wasyla BłogosławionegoZ cała pewnością jedną z najpiękniejszych – o ile nie najpiękniejszą – świątynią prawosławną, jest Sobór Wasyla Błogosławionego zwany również Soborem Opieki Matki Bożej w Fosie. Jest to jednocześnie chyba najcharakterystyczniejszy symbol Moskwy, o ile nie całej Rosji. Bajecznie kolorowe kopuły budowli, są znane chyba każdemu, jednak postanowiliśmy w kilku akapitach przybliżyć historię i architekturę tej wyjątkowej świątyni.

Sobór znajduje się w Moskwie na Placu Czerwonym, w jego południowo – wschodniej części. Niedaleko świątyni znajduje się Kreml Moskiewski. Zaczęła powstawać w XVI w. na miejscu znajdującej się tu wcześniej Cerkwi Trójcy Świętej. Budowa rozpoczęła się w 1555 r i trwała 6 lat. Prace rozpoczęły się na rozkaz cara Iwana Groźnego. Świątynia miała upamiętniać wygraną wojnę z kazańskimi Tatarami. Do tamtej pory w Moskwie powstało 7 świątyni, każda z nich symbolizowała inne zwycięstwo nad Tatarami. Kolejną, tym razem murowaną, miała być opisywana przez nas świątynia. Autorstwo przypisuje się pochodzącemu z Pskowa Postnikowi Jakowlewowi. Legenda głosi, że po wzniesieniu budowli, został on pozbawiony wzroku przez cara, aby już nigdy nie zbudował nic równie pięknego. Nie wiadomo ile w tej legendzie jest prawdy, ponieważ prawdopodobnie Postnik brał udział w budowie Kremla Kazańskiego. Niektóre źródła mówią, że uszkodzony wzrok nie przeszkadzał mu w pracy. A może to wszystko tylko „romantyczna”, mająca niewiele wspólnego z prawdą opowieść, mająca podkreślić wyjątkowość i piękno Soboru? Jak wspomnieliśmy wcześniej, oficjalnie świątynia poświęcona jest Opiece Matki Bożej- takie bowiem święto, przypadało w okresie oblężenia Kazania przez cara. Obecnie używa się nazwy Sobór Wasyla Błogosławionego, z powodu spoczywania w świątyni szczątków mnicha Wasyla.

Niektórzy historycy sztuki twierdzą, że w budowie świątyni brali udział włoscy architekci, przemycając styl Odrodzenia i łącząc go z typowo słowiańskim stylem budowania cerkwi. Oglądając włoskie dzieła i porównując je z wyglądem Soboru, ta teza wydaje się całkiem prawdopodobna. Wydawać by się mogło, że cały kompleks świątynny to jeden wielki chaos. Nic bardziej mylnego. W jego skład wchodziło niegdyś osiem cerkwi. Cztery duże są zbudowane na planie ośmioboku, cztery mniejsze- na planie kwadratu, wszystkie otaczają centralnie usytuowaną wieżę. Jednak pod koniec XVI w dodano dziewiątą kopułę, która zaburzyła nieco symetrię całości. Wszystkie cerkwie, są w środku połączone wspólnym korytarzem obwodowym. Każda z nich ma swoją nazwę, a nazwy te są następujące: Troicka, Grzegorza Ormiańskiego, Nikołaja Welikoreckogo, Warłaama Churyckiego, Wejścia do Jeruzalem, Aleksandra Świrskiego, Cypriana i Justyna oraz Trzech Świętych Hierarchów. Jak już wspomnieliśmy, upamiętniają one osiem dni walki pod Kazaniem, a konkretnie ośmiu patronów i świąt, przypadających w te dni. Wszystkie cerkwie przykryte są bajkowymi, „cebulowymi” kopułami. Pierwotnie były jednolicie pokryte złotem, obecnie błyszczą feerią barw.

Każda kopuła jest wyjątkowa i niepowtarzalna, zarówno pod względem kształtu jak i kolorystyki. Jak wspomnieliśmy, wszystkie cerkwie, połączone są wewnętrznym korytarzem. Oprócz niego, wewnątrz znajdziemy labirynty, przejścia między poziomami i kaplicami, wąskie schodki i łuki. Wnętrze jest bogato zdobione w kolorowe wzory geometryczne. Oprócz tego możemy wewnątrz oglądać imponujący ikonostas.

W 1929 roku oficjalnie zamknięto Sobór oraz zdjęto jego dzwony. Świątynię przekształcono w Muzeum Historii, w którego zbiorach znajduje się aż 19 dzwonów, oraz oryginalna kolekcja broni z czasów Iwana Groźnego. Katedra stała się częścią Moskiewskiego Kremla i tym samym wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1990 r. Obecnie obiekt można zwiedzać w tygodniu od godziny 11:00 do 18:00 z wyłączeniem wtorków i każdego pierwszego poniedziałku  miesiąca. Bilet wstępu kosztuje ok 3 $.

Bielsko-Białą i Moskwę, dzieli ok 1650 km. Jest to spory odcinek drogi, jednak warto odwiedzić Moskwę. Choćby tylko po to, aby zobaczyć bajkowy Sobór Błogosławionego Wasyla czy rozpocząć naukę języka rosyjskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *